The Conjuring / Korku Seansı

İblis faaliyetinin üç aşaması:

İstila…

Fısıltılar, ayak sesleri, başka bir varlığı hissetme ve ardından

ikinci aşamaya geçiş,

Baskı…

Kurban bir dış güç tarafından hedef alınır…

Bu güç onun iradesini param parça ederek üçüncü ve son aşamaya

gelmesine neden olur…

Ele geçirme.

ED WARREN

Gerçek, kurgudan daha tuhaftır… ve hatta çok daha korkutucudur. Bunu Ed Warren ve durugörü sahibi karısı Lorraine’den iyi kimse bilemez çünkü, paranormal fenomenler beyaz perdeye yansımadan çok önce, çiftin yaşam boyu insan olmayan güçlerle savaşarak edindikleri kişisel deneyimleri, onlara demonoloji alanında saygınlık kazandırmıştır. Ve Ed ile Lorraine, Amityville denen küçük bir yerde sezilen tehditle mücadele etmeden çok önce, hayatlarının gelmiş geçmiş en tehlikeli kötülüğüyle karşı karşıya gelmişlerdir.

Çiftin çalışmalarına “The Conjuring/Korku Seansı”nın yönetmen koltuğuna oturmadan evvel de aşina olan James Wan bu konuda şunları söylüyor: “Her zaman Warren çiftinin çok büyük bir hayranı olmuşumdur. Onlara hakikaten hayranım. Teknik donanımlarla, kanıtları filme ve ses kasetlerine kaydederek modern dönem tarzındaki hayalet avcılığının öncülüğünü yapmışlardır. Böylesine çok hikaye, kitap ve filme öncülük etmiş oldukları için, araştırdıkları ailenin evi kadar kendilerinin de hikayenin odağı oldukları bir film yapmak gerçekten harikaydı.”

THE CONJURING

Film 1970 yılında Carolyn ve Roger Perron tarafından satın alınmış, Harrisville-Rhode Island’ın kırsalında, asırlar önce inşa edilmiş bir çiftlik evinde kol gezen gerçek dehşeti ortaya çıkartıyor. Perron çifti ve beş kızları çok geçmeden kendilerini tanımlanamayan ancak çok ciddi bir tehlikenin içinde bulurlar. Ed ile Lorraine aileyle ve onlara savaş açmış doğaüstü düşmanla tanışınca, kariyerleri ve hatta hayatları için savaşmak zorunda olduklarını anlarlar.Film bu sarmalda Ed ve Lorraine Warren’in, gözlerden uzak bir çiftlik evinde karanlık varlıklar tarafından dehşete sürüklenen bir aileye yardım etme çabalarını konu alıyor.

Ünlü iblis uzmanını canlandıran Patrick Wilson, çoğu insanın algısının ötesinde güçlerle ciddi biçimde savaşan gerçek bir insanı canlandırma fikrinin kendisine cazip geldiğini belirtiyor ve, “Ed Warren tüm hayatı karanlık güçlere tehlikeli ölçüde yakın olarak geçmiş bir insan çünkü insanlara yardım etmek istiyor. Bu insanların yaşadıkları dehşet herkesin başına gelebilirdi; yardım etmek için orada olan kendileri de buna dahil” diyor.

Ed’in psişik yeteneklere sahip, kötü niyetli varlıkların şiddet dolu yolunda kocasıyla el ele yürümüş bir kadın olan sevgili karısı Lorraine’yi canlandıran Vera Farmiga ise şunları söylüyor: “Hikayeler tren bileti gibidir. Size bir yere gitmeniz için geçiş izni verir ve gidersiniz. Bu, keşfetmesi ilginç bir psişik alandı. Bana ecel terleri döktürüp panik yaşatmasına rağmen, Lorraine ile Ed’in Perron ailesi için yaptığı gibi, hikayeyi araştırmak için karşı konulmaz bir istek duydum.”

Şimdi seksenlerinde olan Lorraine Warren yıllar önce çok sayıda sinsi varlığın istila başlattığı gerçek evdeki fiziksel ortamı hâlâ hatırlıyor. Bu konuda şunları paylaşıyor: “İçeri girdiğimde, evin perili olduğunu hemen anladım. Adeta bir tül gibi üzerinize gelen bir his mevcut; enerjinizi emiyor çünkü o varlığın kendini göstermek için buna ihtiyacı var; o enerjiyi sadece sizden sağlayabilir. O evin içinde büyük bir ağırlık vardı ve sette olmak tüm o yaşananları geri getirdi. Olağanüstüydü. James’e büyük sevgi besliyorum. Her şeyin doğru olmasını istedi; filmi heyecanla bekliyorum.”

THE CONJURING

New Line Cinema, demonoloji (şeytan ve cinlerin varlığını araştıran bilim) uzmanı Ed ve Lorraine Warren çiftinin vaka dosyalarından birini beyaz perdeye taşıyor. “The Conjuring/Korku Seansı”nın başrollerini Lorraine ve Ed Warren çiftini canlandıran Oscar adayı Vera Farmiga (“Up in the Air”, TV dizisi “Bates Motel”) ve Patrick Wilson (“Insidious,”) ile çiftlik evinin sahipleri Roger ve Carolyn Perron’u canlandıran Ron Livingston (“The Odd Life of Timothy Green”) ve Lili Taylor (TV dizisi “Hemlock Grove”) paylaşıyorlar.

Joey King, Shanley Caswell, Hayley McFarland, Mackenzie Foy ve sinemaya yeni adım atan Kyla Deaver, Perron çiftinin beş kızı, Sterling Jerins ise Warren çiftinin küçük kızı Judy olarak seyirciyle buluşuyor. Oyuncu kadrosunu tamamlayan diğer isimler şöyle: Judy’nin büyükannesi rolünde Marion Guyot; Peder Gordan rolünde Steve Coulter; Warren’lerin araştırma asistanı Drew rolünde Shannon Kook; ve Perron ailesinin iddialarına olduğu kadar Warren çiftinin taktiklerine de şüpheyle yaklaşan yerel kanun adamı rolünde John Brotherton.

James Wan’ın (“Saw”, “Insidious”) yönettiği filmin senaryosu Chad Hayes ve Carey W. Hayes’e (“The Reaping”) ait. “The Conjuring/Korku Seansı”nın yapımcılığını Tony DeRosa-Grund, Peter Safran ve Rob Cowan, yönetici yapımcılığını ise Walter Hamada ve Dave Neustadter gerçekleştirdi. Yönetmene “Insidious” filmindeki yaratıcı ekibi eşlik etti. Görüntü yönetiminde John R. Leonetti, kurguda Kirk Morri, kostüm tasarımında Kristin M. Burke, yapım tasarımında ise  Julie Berghoff. Filmin müziğini Joseph Bishara besteledi.

Yaşanmış olaylara dayanan gerilim filmleri insanı daha bir etkiliyor. Korku/gerilim türünü çok seven biri olarak bu filmi heyecanla beklediğimi söylemeliyim.

[youtube k10ETZ41q5o nolink]

The Conjuring / Korku Seansı” için 7 Yorum Yapıldı

  1. NeyzenS

    Öncelikle filme başlarken bu kadar etkileyici oldugunu tahmin edemezdim. korku filmlerine alışkanlığı olan ve cogu filmi sadece elestirmek için tepkisizce seyreden biri düşünün. Film adeta beni çaylak cıkardı ekran basında.

    benim cok sevdigim klasik filmlerin atmosferinin cok üzerine cıkan bir ürün vardı karsımda. senaryo olarak nereye gidecegini kolayca kestirebileceginiz bir film olsa da, sahneler ve efektler sizi hoplatmaya yetiyor.

    Benim tavsiyem karanlıkta ve sessiz ortamda izlemeniz.

    Cevapla

Siz de yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.