Funda Şen Kimdir?

 

 

 

24 Yıl Boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Uzman Rejisör olarak görev yapan Funda Şen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilk kadın yönetmenlerinden biridir. TSK için yapılmış 1600 belgesel ve eğitim filmlerinin yönetmenliğini üstlenmiştir.

Düşler Akademisi’nin ilk film atölyesi eğitmenidir. Bu görevde 2 yıl boyunca engelli ve dezavantajlı gençlere gönüllü olarak sinema ve televizyon eğitimleri vermiştir. Bu proje kapsamında 2 adet kısa film çalışması vardır.

İstanbul Sosyal Medya Derneği’nin başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

2014 yılından beri İstanbul Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisidir. AUZEF Perakende Pazarlama ve Mağaza Yönetimi Bölümünde “e-ticaret ve doğrudan pazarlama”, “Marka ve Marka Stratejileri”, “Bağımsız Çalışma”, “İletişim” derslerini vermektedir.

Tamamı Türk ilk resmi YouTube iş ortağı olan MCN ( Multi Channel Network) WEDIACORP’un kurucusudur.
WediaCorp YouTube, Google’ın resmi iş ortağı olmansının yanı sıra Dailymotion’ın da Türkiye’deki resmi iş ortağıdır.

Funda Şen YouTube Audience Growth, Digital Rights Management, Brand Partner Program sertifikalarına sahiptir.

Dijital iletişim, markalaşma, kişisel ve kurumsal itibar yönetimi konusunda eğitim ve seminerlere tüm yurt genelinde devam etmektedir.

Kuzey Carolina State Üniversitesi’nde Kimya ve Biyokimya Mühendisliği bölümünde Araştırma Görevlisi olan ve İstanbul Üniversitesi Biyoloji bölümünde okuyan iki kız annesidir.

ENGLISH

Funda Şen is one of the first female directors of the Turkish Armed Forces who served as Specialist Director for Turkish Armed Forces for 24 Years. She has directed 1600 documentaries and training films for TSK.

She is Dreams Academy’s first film workshop instructor. She volunteered cinema and television trainings for disabled and disadvantaged youth for 2 years. Also she has 2 short film works for this project.

She served as Vice-President of the Istanbul Social Media Association.

Since 2014, she is a lecturer at Istanbul University. AUZEF offers courses on “e-commerce and direct marketing”, “Brand and Brand Strategies”, “Independent Study”, “Communication” in Retail Marketing and Department of Store Management.

She is the founder of MCN (Multi Channel Network) WEDIACORP, which is the first official Turkish YouTube partner.
WediaCorp YouTube is Google’s official partner and Dailymotion’s official partner in Turkey.

Funda Sen has YouTube Audience Growth, Digital Rights Management and Brand Partner Program certifications.
Her training and seminars on digital communication, branding, personal and corporate reputation management continue throughout the country.

She has two daughter. One of her daughter is a research assistant in the Department of Chemistry and Biochemistry Engineering at North Carolina State University and her younger daughter is studying at the Department of Biology at Istanbul University.