Mis Kokulu Laflardan Muhabbet Demleyen Kahraman

Maske, kukla ve kostüm üzerine uzun yıllar çalışmalar yapan iki Afife Jale ödüllü tasarımcı Candan Seda Balaban, tiyatro alanında maske ve kılık değiştirmek üzerine birikimlerini, özdeneyimleri ile harmanlayarak bir çizgi karakter yaratmaya karar vermiş ve Maskeli Sürahiii adını verdiği bu karakter çizdikçe kendi hikayelerini anlatmaya başlamıştır.

Kılıktan kılığa girerek bu hayatta olup biteni anlamaya çalışan Maskeli Sürahiii ; iki kulak bir kostümle kedi olamayacağını bilse de yine de şeklen değişmenin ruhu anlatacağına inanır. Bu kılık değiştirme deneyimi sayesinde ömür boyu öğrenci kalabilmenin güzelliğini farkederek her deneyimini yeni bir kurdela ile kutlamaya karar verir. Daha doğarken saçında olan kırmızı kurdelası da dahil belki de şimdiden dünyanın en özel kurdela koleksiyonuna sahiptir.

Maskeli Sürahi artık tasarımcısının el boyaması çizimleriyle tişörtler, çantalar ve aksesuarlar üzerinde hayat bulmaya, sohbetlerini paylaşacak dostlar aramaya başlamıştır. Çizeri ve hikayeci annesi Candan Seda Balaban ve stylingini yapan teyzesi Sinem Öcalır’ın sunumları ile hem çocukların hem de yetişkinlerin büyük ilgisini çeken kahramanımız facebook ve instagram hesaplarıyla sevenleri ile buluşmaktadır.

Candan Seda Balaban Kimdir?

1971 doğumlu, Candan Seda Balaban, eczacılığı 1999 senesinde bırakıp hayallerinin peşinden giderek kukla ve maske tasarımı ile uğraşmaya başlamıştır. 2004 senesinde kendi atölyesi “Atölye Curcunabaz”ı kuran tasarımcı, birçok tiyatro oyunu ve televizyon programı için kukla, maske, kostüm, makyaj ve sahne tasarımı yapmış, maskelerinin yer aldığı kişisel sergiler açmış ve kukla oyunlarında kukla oynatıcılığı yapmıştır.

kurdelakoleksiyonu1

“Surname 2010” ve “Soytarım Lear” oyunları için tasarladığı giysi ve kostümlerle Yapı Kredi Afife Jale, İsmet Küntay, Tiyatro Tiyatro Dergisi ve Direklerarası Seyirci Tiyatro Ödülleri tarafından verilen, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı ve En İyi Kostüm Tasarımı dallarında birçok ödül almıştır.

Halen çalışmalarına kendi atölyesinde devam eden tasarımcı, evli ve bir kedi sahibidir.

2015 19.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Yılın Giysi Tasarımcısı Soytarım Lear oyunu ile
2015 15. Direklerarası seyirci ödülleri En İyi Kostüm Tasarımı Soytarım Lear oyunu ile
2011 36.İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri En İyi Kostüm Ödülü Surname 2010 oyunu ile
2011 Tiyatro Dergisi Ödülleri Yılın Giysi Tasarımcısı Surname 2010 oyunu ile
2011 11.Direklerarası Seyirci Ödülleri En İyi Kostüm Tasarım Surname 2010 oyunu ile
2011 15.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı Surname 2010 oyunu ile

https://www.facebook.com/maskelisurahi
https://instagram.com/maskelisurahiii

İlk yorum sizden

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.