Bir dostluk hikayesi, Tamam mıyız?

Yönetmenliğini ve senaristliğini ustalığını kanıtlamış bir isim olan Çağan Irmak’ın yapmış olduğu “Tamam mıyız?” tam bir dostluk hikayesi. Ama bu dost olan iki kişi o kadar uç noktadalar ki, filmin dışında, gerçek hayatta buluşma olanakları -en azından bazı noktalarda- oldukça zor görünmekte. Çünkü Temmuz ile İhsan’ın birbirini tamamlamak için birden fazla nedenleri ama uzak olmaları için de bir o kadar daha zorlu yolları var.

tamam-miyiz-kapak-fotografi-funda-sen

Temmuz (Deniz Celiloğlu), özgür ruhlu bir sanatçı. Kendi dünyasının gerçeklerini, günümüz gerçekleriyle birleştirmek isteyen biri. Totemlere inanan, yapacağı heşeye totem tutan bir birey. İhsan (Aras Bulut İynemli) ise, doğuştan kolları ve bacakları olmayan fakir bir ailenin tek çocuğu…

Hayat reddedemeyeceği kadar güzel ve gerçek, ölümse boş bir kağıt…

İşte filmin başından itibaren bu dostluk çağrısını ve istendiğide yapılabilecek şeyleri gördüğümüz “Tamam mıyız?”, usta ellerin işi olarak görünmekte. Konunun içinden daha fazla yazarsam kendimi tutamayacağımdan, eleştirilerime geçiyorum.

  • Filmin ilk yarısı biraz monoton geçiyor. Ben film arası verilene kadar az da olsa sıkıldım diyebilirim. Temmuz biraz daha enteresan anlatılabilirdi.
  • Filmin genelinde senaryo, hikaye ve anlatılmak istenen şeyler biraz kısa kalmış gibi. Sanki film süresine uymuyor. Ama tabii bu benim görüşüm.

tamam-miyiz-film-icinden-titanik-sahnesi

Bu yukarıda yazdıklarımın dışında çok fazla göze batan ya da sizi filmin dışına atan sorun, sıkıntı, hata vb göremedim. Genel profilde severek izleyebileceğiniz, hatta ağlayabileceğiniz bir film. İster tek, ister Benim Dünyam ile ilgili yazdığım yazıdaki gibi çift gidin, beğeneceğinizden emin olduğum bir film.

Temmuz rolündeki Deniz Celiloğlu’nu, İhsan rolündeki Aras Bulut İynemli’yi beni filmin içine içine çeken oyunculuklarından dolayı kutlamak istiyorum. Bu güzel hikaye için, bu filmi bize kazandırdığı için Çağan Irmak’a da ayrıca teşekkür ediyorum. Bütün oyuncuları bu güzel filmde gösterdikleri performanslardan dolayı ayrıca tebrik ve teşekkür ediyorum.

Aşağıya fragmanı ekliyorum. Hala gitmemişseniz şiddetle tavsiye ettiğimi bildirmeyi görev bilirim. Ve totemim totem olsun diyerek, fragman biterken Facebook beğen butonuna ya da Tweet butonuna basacağınıza dair totemimi yapıyorum. Tamam mıyız?

Serkan Algur 

İlk yorum sizden

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.