Work & Travel Şirketi OZMAN’la Yaşananlarda Son Durum

OZMAN bana nasıl ulaştı…

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan bu sıkıntı ve kaos ortamından hepiniz haberdar oldunuz. Bu süreç oldukça canımızı sıksa da geçen hafta süreci tersine döndürecek bir telefon görüşmesi yaptım. Telefon OZMAN‘ın İstanbul Yöneticisi Saygın Ozman’dan geliyordu.

Markanın savunma hakkı…

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerden benim yazılarım sonrasında haberdar olduğunu. Kızımı Amerika’da gözyaşları içinde bırakan mailin bilgisi dışında gönderildiğini ve sorunun kaynağını tespit ederek en kısa sürede bana döneceğini söyledi.

Jackson Hole’de Ev kiralamak çok zor…

Jacson Hole, oldukça küçük bir kasaba. 2011 yaz aylarında bu büyülü kasabada bulunma şansım oldu. Saygın bey, burada ki ev kiralama zorluklarından ve sezonda ev kiralamak istediğinizde yaşanan sıkıntıları tek tek anlattı. Bizim bazı uyanık Türkler burada ki belkide kiralanabilecek bir kaç boş evi de kapatarak buraya öğrenci gönderen firmaları da bu şartlara uymaya mecbur bırakmışlar. Kiralama ile ilgili yaşanan bu büyük sıkıntının maalesef bir kaç yıldır çözülemediğini, buraya gitmek isteyen öğrencileri de kıramadıkları için, buraya öğrenci göndermeye devam ettiklerini söyledi. Gitmeden de öğrencilere burada ki kira bilgilerini mutlaka ilettiklerini söyledi. Doğru bize de söylenmişti fakat bu bölgedeki diğer kira fiyatları ile kıyaslama şansına ancak gidince vakıf olabiliyorsunuz.

Şeffaf olmak şart…

Ben olsaydım bu bölgedeki tüm şart ve koşulları peşin peşin açıkça öğrencime anlatır. Orada ona sürpriz yaşatmazdım ki eminim bundan böyle OZMAN’ın bu bölge ile ilgili stratejisi de bu olacaktır.

Kötü söz sahibini bağlar ama ben sizi bilirim…

Burada önceki yazılarımda bahsi geçen Gökhan ve Mehmet bu uyanıklardan. Benim kızımın ev sahibi konumunda olduğu Mehmet’le asla çalışmadıklarını ve bu konuda bilgileri olmadığını konuyu biraz araştırınca kiralama yaptıkları Gökhan bey’in kendilerinin bilgisi dışında Mehmet’le çalıştıklarını ve firma olarak bir daha Gökhan bey’lede bundan böyle çalışmayacaklarını bana bildirdiler. Tabi ki Mehmet ve Gökhan’ın benim kızımı korkutup yaptıkları da yanlarına kar kalmayacaktı. Buradan bir yetkiliyi ABD’ye göndererek durumu çözdüler.

Çalışanlar markanın yüzüdür…

Melike’me atılan ve onu gözyaşları içerisinde bırakan mail ise fevri bir çalışanın işgüzarlığından başka bir şey değilmiş. Benim sitemde yayınladığım yazılarımdan ötürü kimse Melike’yi mahkemeye vermeyecek anlayacağınız. Fakat çalışanlar markayı temsil ederler. Benim için oradaki Hale,Ayşe yada bir başkası kişisel olarak hiç bir şey ifade etmez. Benim gözümde o çalışanların hepsi markanın yüzüdür. Söylenen sözler kişilerin karakterlerini değil markanın dilini ifade eder. Dolayısı ile Ozman`da yaşadığımız bu büyük krizin ana kaynağının iletişim eksikliği ve aslında bu markayı temsil etme yetisi olmayan çalışanlar olduğunu kabul etti.

Bende ki algı değişti mi?

Saygın Bey’le ikinci kez muhatap oldum. İlki Melike ABD’ye gitmeden önce yüz yüze olmuştu. O zamanda yaşanan sıkıntıyı çözmeye yönelik iyi niyetli yaklaşmıştı. İkinci kezde direksiyonun başına geçerek olayı çözüme götürdüğü için teşekkürler. Fakat keşke biz bu kadar çileden çıkmadan önce, krizin gelişi erken tespit edilip, erken önlem alınsaydı ve bu süreç hiç yaşanmasaydı. İyi niyetine ve samimiyetine inanıyorum. Bununla birlikte bir marka yönetmenin de ne kadar zor olduğunu yakinen yaşadığım için biliyorum. Tüm çalışanlarınızdan sizin gibi olmalarını bekleyemezsiniz elbette, fakat çalışan seçerken biraz daha marka hassasiyetleri konusunda bilgilendirmek gerekiyor diye düşünüyorum.

Ozman’ın kriz yönetim süreci…

Başlangıçta bir kaos ortamı yaratılıp kriz tırmandırılmış olsa da konuya hızlıca müdahale ederek ellerindeki tüm imkanı seferber edip sorunu tatlıya bağlamış olmalarından dolayı teşekkür ederim. Tabi ki burada Sirketin yönetiminin gayreti büyük.

Her yıl yurt dışına binlerce öğrenci gönderip herkesin mutlu memnun ayrılmasını beklemek elbette zor. Elbette kriz ortamları oluşur. Önemli olan burada hızlıca müdahale edip krizi tırmandırmadan sonuçlandırmaktır. Bu olayda biraz geç kalınmakla birlikte bu kadar eski bir markaya yakışacak şekilde sonuçlandırıldı.

Geldiğimiz son durumda,

Melike’min sorunu çözüldü. Eylül’ün 4 ünde işi bırakıp 15-20 gün sürecek kendi ABD macerasını yaşamak üzere olayın Travel kısmına geçecek. O yaşlarda böyle deneyimler inanılmaz. Bazen kendi gençliğimi düşünüp kıskanmıyor değilim. Work&Travel deneyimi mutlaka her öğrencinin yaşaması gereken bir deneyim.

Deneyimlerinizi mutlaka paylaşın. Hatta videolar çekerek YouTube kanalları oluşturup Wediacorp’un büyük yapısının içine katılın ve Amerika maceranızı dünya ile paylaşın. Sonuçları hiç tahmin etmediğiniz gibi olabilir. 🙂

Sevgilerimle

İlk yorum sizden

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.