MAN OF STEEL

menofYeni bir Süperman filmi  MAN OF STEEL,14 Haziran 2013 tarihinden itibaren vizyona girecek.  Türkiye’de de 14 Haziran’da 3D ve Türkçe dublaj seçenekleriyle vizyona girecek olan film bir Warner Bros Pictures ve Legendary Pictures’ın ortak çalışması.

Güçlü oyuncu kadrosuyla göz dolduran filmin yönetmenliğini  Zack Snyder yapıyor. Clark Kent/Superman rolünde ise Henry Cavill var.

Genç bir delikanlı sıra dışı güçlere sahip olduğunu ve bu dünyadan olmadığını öğrenir. Genç bir erkek olduğunda nereden geldiğini ve buraya ne için gönderildiğini keşfetmek için kendi yolculuğuna çıkar. Ancak, dünyayı yok olmaktan kurtarıp tüm insanlık için umudun sembolü olacaksa, içindeki kahramanın ortaya çıkması gerekmektedir

Filmde ayrıca üç defa Oscar®’a aday olmuş Amy Adams (“The Fighter”) gazeteci Lois Lane’i, Oscar® adayı Laurence Fishburne (“What’s Love Got to Do with It”) genel yayın yönetmeni Perry White’ı, Clark Kent’in üvey ailesi Martha ve Jonathan Kent’i Oscar® adayı Diane Lane (“Unfaithful”) ve Akademi ödüllü® Kevin Costner (“Dances with Wolves”) canlandırıyorlar.
Süper kahramanın Kripton’dan kurtulan düşmanlarından General Zod rolünü Oscar® adayı Michael Shannon (“Revolutionary Road”) ve Zod’un şeytani ortağı Foara’yı ise Antje Traue canlandırıyor. Ayrıca Superman’in Kripton’lu öz annesi Lara Lor-Van’u Ayelet Zurer (“Angels and Demons”) ve öz babası Jor-El’i Akademi ödüllü® Russell Crowe (“Gladiator”) canlandırıyor.

Filmin diğer oyuncularından General Swanwick rolünde Harry Lennix, Albay Hardy rolünde Christopher Meloni ve Dr. Emil Hamilton rolünde ise Richard Schiff karşımıza çıkıyorlar.

Man of Steel’in yapımcılığını Charles Roven, Christopher Nolan, Emma Thomas ve Deborah Snyder üstlendiler. Senaryosu David S. Goyer tarafından, Goyer ve Nolan’ın hikayesine dayanılarak yazılan filmdeki karakterler DC Comics tarafından yayınlanan çizgi romandan uyarlandı. Superman, Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından yaratıldı. Thomas Tull, Lloyd Phillips ve Jon Peters ise filmin baş yapımcılığını üstleniyorlar.

Zack Snyder’a kamera arkasında görüntü yönetmeni Amir Mokri (“Transformers: Dark of the Moon”); yapım tasarımcısı Alex McDowell (“Watchmen”); editör David Brenner (“Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides”) ile birçok defa Akademi Ödülü® kazamış kostüm tasarımcısı James Acheson (“Restoration,” the “Spider-Man” films) ve kostüm tasarımcısı Michael Wilkinson (“The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 and 2,” “Watchmen,” “300”) eşlik ediyorlar. Filmin müzikleri Akademi Ödüllü®-besteci Hans Zimmer’ ait (“The Lion King,” “Inception”). Anlaşılan yaza hızlı giriyoruz. 🙂

Funda’nın notu : 

Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından ilk kez 1933 yılında uzaydan gelen ve dünyayı yok etme kurgusu ile tasarlanan Superman, 1938 yılında ilk kez görücüye çıkış aşamasına kadar pek çok değişime uğrayarak, bugün tanıdığımız karakter olarak 1938 yılında “DC Comics” dergisi ile karşımıza çıkıyor. O günden Man of Steel’e değin hep bildiğimiz mavi kostümü, kırmızı slibi ve peleriniyle görmeye alışkın olduğumuz Superman’ı bu defa kırmızı slibi olmadan görüyoruz.  Kostümün bugüne kadar sahip olduğu renkler Amerikan bayrağına gönderme yapmak için mavi ve kırmızı renkler içeriyordu.1938’de göğsünde bir üçgen içinde adının baş harfi vardı. Bu üçgen Amerikan polis rozetine göndermeydi. Tabii daha sonra bu yavaş yavaş şimdiki elmas şeklindeki “S” amblemine dönüşüyor. Superman’ın başlangıçtaki güçleri de gelişen teknoloji ile birlikte inanılmaz ivme kaydediyor tabi ki. Superman Nietzsche’nin Übermensch (üstün insan) kavramı temele alınarak yaratılmıştır. Bu kavramda önemli olan fiziksel güç değil erdemdir.

Gelelim film’le ilgili notuma; Bugüne değin pek çok defa bizlerle buluşan Superman çizgi karakterler içinde en ünlüsü bana göre. Bugün izlediğimiz Man Of Steel’e bakınca   da oldukça yol kat etmiş. Film öncelikle bütün konuyu baştan almış ve gelişmiş sinema teknolojisini de kullanarak harika bir görsel show yaratmış. Bu defa kurguyu çok sevdim. Sanki yeni bir başlangıç gibi. Müzikleri harika, Hans Zimmer cidden nefis bir iş çıkartmış yine. Tek dikkatimi çeken sevgili kahramanımızın bu defa nefes gücünü kullanmıyor olması. Güç kaybına mı uğradı acaba diye düşünmeden edemedim.

Tabi ki o bir Amerikan kahramanı ve kendi ırkını yok etme pahasına General Zod’u yenerek, Amerika’yı ve dünyayı kurtarıyor. Tıpkı yıllarca Hollywood’un beynimize kazıdığı gibi dünyayı yine Amerikalılar kurtarıyor anlayacağınız.

Baştan sona temponun hiç düşmediği yeni Superman filmimiz oldukça güzel olmuş. İyi seyirler diliyorum.

[youtube K15JOTWm1M4 nolink]

MAN OF STEEL” için 1 Yorum Yapıldı

Siz de yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.