İSTANBUL DESIGN WEEK

Tasarım ve sanat dünyasının fikir önderleri ve sanatçıları İstanbul’da buluşuyor. 8 yıldır, dDF’in (Dream Design Factory) organize ettiği ve bu yıl 27 Kasım – 1 Aralık 2013 tarihleri arasında ilk defa Maçka Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşecek olan İstanbul Design Week, 5 gün boyunca dünyanın en önemli tasarımcılarına ev sahipliği yapacak.

Bu sene Galata Köprüsü’nden ayrılıyor,

İstanbul’un uluslararası en köklü tasarım oluşumu olan İstanbul Design Week, bu sene ilk defa Eski Galata Köprüsü’nden ayrılıyor. Tamamen tasarım adanmış bir hafta olan İstanbul Design Week, tasarım sergilerine, konferanslara ve atölye çalışmalarına bu yıl Maçka Küçük Çiftlik Park’ı ev sahipliği yapacak. 8 yıl içerisinde uluslararası bir platforma dönüşen İstanbul Design Week’in ve dolayısıyla tasarımın, Türkiye ekonomisine, ihracat ve turistik anlamda katkıları da gözden kaçacak gibi değil. Türkiye’nin dünyada tasarım ve tasarımcılarıyla yerini alması, tasarım aracılığıyla uluslararası bir network/ağ oluşturmak, farklı tasarımın gücüyle Türkiye’yi algıda daha güçlü ve daha farklı konumlanmasına katkıda bulunmasını sağlayan inanılmaz keyifli bir etkinlik.

İDW, endüstriye ve Türkiye ekonomisine katkılarının yanı sıra, genç tasarımcılar ve yeni başlayan firmalardan oluşan Türkiye’nin yaratıcı gençliğinin, ekonomik olanaklarını genişletmek adına uluslararası alanda tasarım ve ticaret dallarında uzman kişilerle buluşma fırsatı da sağlıyor.

2005’ten bu yana toplamda 350 tasarımcı ve firma tarafından 4200 ürünün sergilendiği İstanbul Design Week, bu sene de beş gün boyunca tasarım, trend, moda, bilim, mimarlık ve teknoloji hakkında en yeni projeler, sergiler ve atölye çalışmalarıyla dopdolu bir program sunacak.

Bu sene, “Tasarım ve Kent” başlığını konu eden İstanbul Design Week, Finlandiya, İsviçre, İngiltere, Avusturya, Polonya, İtalya, Hollanda, Almanya ve Fransa gibi farklı ülkelerin tasarım yaklaşımlarının görülebileceği sergileri misafir ediyor. Neredeyse her bir günü, ayrı bir ülkeye adanmış olan İDW’de, Polonya, Helsinki, İsviçre gibi ülkelerin tasarım yaklaşımlarını gözler önüne serilecek.

Geçtiğimiz senenin tasarım başkent olan Helsinki’den, Finlandiyalı en iyi tasarımların ve tasarımcıların ödüllendirildiği Finnea Ödüllü tasarımlar, İstanbul Design Week kapsamında, beş gün boyunca sergilenecek. Dünyayı gezerek; Finlandiya tasarımlarını, tasarımcılarını, şirketlerini tanıtmayı amaçlayan sergi, İstanbul Design Week ile ilk defa Türkiye’ye geliyor. Finlandiyalı birçok ödüllü tasarımcılar ve Finlandiya Başkonsolosu Nina Vaskunlahti’nin de katılımlarıyla İDW’nin ikinci günü (28 Kasım, Perşembe) çok özel bir kokteyl verecekler.

30 Kasım 2013 Cumartesi günü, İsviçre Tasarım Danışmanı Pierre Keller vereceği konferans ve İsviçre’den gelecek olan genç tasarımcılarla İstanbul Design Week’te İsviçre rüzgârı esecek.

Polonyalı seramik – porselen tasarımcıların, bardak ve kupalardan oluşan özgün koleksiyonu da İstanbul Design Week’te tasarım severlerle buluşacak. Polonya’nın tasarım anlayışını seramik bardaklara taşıyan sergi, 20. ve 21. yüzyılda Polonya tasarım tarihini inceleme fırsatı sunacak. Türkiye-Polonya arasındaki ilişkilerin 600. yılını kutlayacağımız 2014 yılı öncesinde ağırlanacak olan Polonyalı ünlü tasarımcıların, 1 Aralık 2013 Pazar günü vereceği workshop ile seramik – porselen bardakların üzerine tasarım yapma fırsatı yaşayacaksınız.

Ayrıca, dünyanın önde gelen 15 mimarlık okulunun projeleri, aralarında Aziz Sarıyer, Can Yalman, Koray Özgen gibi 2007 yılından 2012 yılına kadar ödül almış ünlü Türk tasarımcıların ödül alan ürünleri, İngiltere’nin en ünlü sanat ve tasarım üniversitesi “Royal College of Art” mezunu 8 gencin bir araya gelerek yarattığı “No Borders-Sınır Yok” sergisi, 10 yaratıcı sürpriz ismin İstanbul’un önde gelen mekânlarına özel tasarladığı Red Bull dolapları ve 2010 yılından beri düzenlenen 40 yaş altı 40 Genç Türk tasarımcıların 40 ürününden oluşan Design Spirit İstanbul da İDW 2013 kapsamında sergilenecek diğer projeler arasında yer alıyor.

“İDW 2013, genç tasarımcılar ve yeni tasarım firmalarına da ev sahipliği yapıyor!”

İstanbul Desing Week bu sene de genç tasarımcılara ve yeni başlayan firmalardan oluşan Türkiye’nin ve dünyanın yaratıcı gençliğine de destek olmaya devam ediyor. Aralarında geri dönüşümlü sallanan sandalye Flaxx, Flat Craftwork, Derin Design, Ron Tasarım ve Naif Design gibi genç tasarımcıların kurduğu yeni firmalar ve tasarımların da olduğu İDW’de ayrıca Philips Geleceğin Televizyonu Yarışması’nın sonuçlarının yer aldığı özel öğrenci projelerinin sergileri ile gelecek nesil tasarımcıların keşfedilmesini destekleyecek.

“İDW 2013 yine Dünyaca ünlü konuşmacılara ev sahipliği yapacak!

Sergiler kadar, yaratıcı endüstri dünyasından birçok özel ismi konferanslarıyla ağırlayacak olan İstanbul Design Week’in bu seneki konuşmacıları arasında, İsviçre Tasarım Danışmanı Pierre Keller, Arjantin doğumlu İsviçre’nin ünlü ve ödüllü Endüstriyel Tasarımcı Alfredo Häberli, dünyada trend haline gelen son yılların en yenilikçi tasarımı NOOKA saatlerinin kurucusu ve tasarımcısı Matthew Waldman, İrlanda CCAE Cork Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Jason O’Shaughnessy, Bosnalı Moda Tasarımcısı Anastasia Su, Mimar Martin Lesjak ve Finlandiya’dan Arni Aromaa gibi isimler yer alıyor.

“Sürprizlerle dolu 5 gün!”

Sergileri, katılımcı firmaları, konferansları, workshoplarıyla ve partileriyle dopdolu 5 gün sunan İstanbul Design Week’te sizleri Almanya’dan gelen çok özel bir ışık enstalasyonu karşılayacak. Ayrıca, FG ve Lounge FM’in sponsorluğunda, ünlü DJ’ler Murat Uncuoğlu ve Birol Güven, 1 Aralık Pazar günü “Music & Design” workshop ile İDW’ye keyifli bir nokta koyacaklar.

“İDW Sokağa çıkıyor!”

“Yaratıcılık ve Şehir Sergisi” adı altında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yaratıcı endüstri mağazalarının vitrinlerinde bireysel tasarımcılara ait ürünler, özel vitrin sergisi kapsamında sergilenecek. Genç tasarımcıların farkındalık yaratmak için yaratılan bu projede satın almak isteyenler web sitesinden online olarak satın alabilecekler.

Tasarımcılara ait bilgiler ve program detayları ile ilgili bilgiye İstanbul Design Week web sitesinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook tan programa dahil olabilirsiniz. Harika bir program bizleri bekliyor.

İlk yorum sizden

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.