İnsan Olmak Bu Kadar Zor mu?

Bir fidan ezilir ve anlamsızlaşır birden her şey… Ölümden öte bir yer var mı? Neyin hesabını ödüyoruz yine kim bilir? Bir yerlerde yine filler tepişiyor ve olan çimenlere oluyor.

Ben kendime insan diyorsam, dünyayı yönetenler insan olamaz onu anladım ben.  Doğumla kazandığımız bu tür hakkı maalesef ki herkeste aynı tezahürde gerçekleşmiyor. Bence vicdan sahibi olmak insan olmanın en büyük özelliği.  Bir an için gözlerimizi kapatıp düşünelim. Tüm insanlığın iyi, vicdan sahibi olduğu, hırsların ve kötülüklerin olmadığı, on tane araba alacağına on aileyi doyuran insanların olduğunu. Açlıktan çocuklar ölürken, karınlarını tıka basa dolduran insanların olmadığı bir dünya düşünelim. Çok mu zor birlikte sevgiyle yaşamak? Paylaşmak, paylaşırken çoğalmak imkansız mı? Neden bir insan daha iyi bir pozisyon ya da daha çok para için diğerini öldürüyor? Bu ne zaman başladı? Küçücük çocuklara tecavüz edip öldürenler hangi türe giriyor?  İnsan olmanın fıtratı bu diyorsanız o zaman ben insan değilim galiba.

Bu dünyadaki insan ömür sadece bir andan ibaret. Ne kadar kazanırsak kazanalım, nasıl yaşarsak yaşayalım sonunda bir gün hepimiz öleceğiz. Ölüm geldiğinde yüreğimizde sevgi ve iyilik var mı bence önemli olan bu. Dünyaya son kez bakışımızı gülümseyerek tamamlayabiliyorsak doğru yaşamışız demektir. Bazen yükseliyorum kendimden tüm dünyaya tepeden bakıyorum. Savaşlar, kan, ölüm… Böylesine bir cenneti nasıl bu hale getirdik?

Hep düşünmüşümdür nasıl bir insan yemyeşil bir doğa yerine kutu kutu apartmanlarda yaşamak ister? Oysa insan olmanın özünde yeşile ve doğaya tutku yok mudur? Bu nasıl bir çelişki, nasıl bir vicdandır?

Zor işler bunlar Funda diyorum kendi kendime, sonra biliyorum ki benim gibi hisseden benim gibi düşünen çok insan var ve aslında sadece kötülerin örgütlü olduğunu ve dünyaya hükmettiğini görüyorum.

Sadece kendi başına geldiğinde değil, hiç tanımadığın bir insan içinde yüreğin yanıp gözyaşı dökebildiğinde, bir ağaç için ağlayabildiğinde insansındır. İnsanlığın galip geleceği bir dünya ümidiyle hepinize iyi günler dilerim…

İnsan Olmak Bu Kadar Zor mu?” için 2 Yorum Yapıldı

  1. vedat balkan

    Funda hanım geçen gün bu yazını gördüm ancak o zaman okuyamadım bu gece okuma şansım oldu iyikide okumuşum, dediğiniz gibi aslında yalnız biz değiliz bu şekilde düşünen ve yaşayan.Benim çok sık olarak paylaştığım aynı zamanda bir çok yerde anlattığım bir tezim var dinimizde zekat vermek farzdır ancak hiç kimse kazancının tam layıkıyla zekatını vermiyor örneğin elli bin tl. maaş alan birinin aylık zekatı on bin tl. üzeridir düşünün bunun ihtiyacı olana verildiğini inanınki bir gün gelir zekat verecek fakir bulamayız gerçek zekat dağıtıldığında ve şu anda yaşanan bu olayların hiç biride yaşanmaz çünkü veren paylaştığı için huzurlu olacak alanda ihtiyacını karşıladığı için şükür edip saygı duyacak ve isyan etmeyecek sevgiyi paylaşacak yani anlatımım biraz karışık oldu ama ne demek istediğimi anlamışsındır umarım. Saygılarımla

    Cevapla

Siz de yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.