HDC Bir Rapunzel Masalı

Pek çoğunuz saçımla ilgili derdimi biliyorsunuz. Peki bu sürece ben nasıl geldim?

18 yaşımın çılgınlığıyla zaten kıvırcık olan saçlarıma perma yaptırma kararı verdim. Seneyi söylemiyorum yaşım ortaya çıkacak.:) O zaman Türkiye’de uygulanan yerli perma ilaçlarına bakacak olursak o günkü şartlarda saça böyle bir şey yaptırmak gerçekten de çılgınlıkmış. Tabi ki kimseyi dinlemedim ve yaptırdım. Yaz öncesiydi güneşle etkileşime giren perma ilacı tüm saçlarımı turuncu bir renge döndürdü üstelik ilk bir kaç gün kıvırcık olan saçlar yanmış yıpranmış bir halde avuç avuç dökülmeye başladı. Ne çok saçım varmış ki o kadar dökülüp hırpalanmasına rağmen hala kel değilim. Yıllar içerisinde kendisini yeniden toparlamasına karşın bir daha hiç bir zaman eski halini almadı. Rahmetli anneciğim hep saçlarımı severken üzülürdü. “Bisikletine binip gidişin geliyor gözlerimin önüne. Beline kadar o güzel saçlarını savura savura giderdin.” derdi.

Genç kızlar  lütfen büyüklerinizin sözlerine kulak verin. Çünkü bu işin geri dönüşü maalesef ki yok. Bu gün benimde iki kızım var. Saçlarına şu ana kadar hiç bir kimyasal işlem yaptırmadık. Saçlarınız beyazlamaya başladığında zaten boyatacaksınız. Yıllar içerisinde de yaş, doğumlar,stres vs.. bağlı sebeplerle bir miktar daha saç kaybını zaten yaşıyorsunuz. O yüzden saçlarınıza her zaman çok ama çok iyi bakmak zorundasınız.

Ben yıllarla birlikte zaten gerçekleşecek olan bu sürece birde 18 yaş çılgınlığını ilave edince, son yıllardaki saçımın görüntüsü beni pek de mutlu etmiyordu.

Geçen yıl saç ekimi konusunda bir kaç girişimim oldu hatta bunu da sosyal medyada sizlerle paylaşmıştım. Fakat ekim sürecinde beni mutlu edecek nihai bir netice alamayacağımı fark ettim. Ekim yapılacak bölgede hala oldukça fazla saçım vardı ve bu da beni sağlıklı bir sonuca ulaştıramayacaktı. Bu defteri de bir süreliğine de olsa kapattıktan sonra mevcut saçlarımla idare etme kararı almışken HDC ile tanıştım.

HDC  ‘nin  kurucuları da kendi saç problemlerine çözüm ararken tanışmışlar protez saç uygulaması ile dolayısıyla bu konuda çok hassaslar. Merkezin yetkilisi Nusret bey bana uzun uzun süreci anlattı. Kendi yaşadığı aşamalardan bahsederek, yapılmış örnekleri gösterdi. Fakat ne anlatırlarsa anlatsınlar içiniz rahat etmiyor. “Acaba yapay mı durur?” “Uygulama yapacakları alanda ki saçlarımı kesecekler ya saçlarımı kaybedersem?” “Protezin altında kalan kısım hava almazsa hali hazırda canlı olan saç köklerimi de kaybeder miyim?” ve daha bir sürü soru kafamda dönüp dursa da bu defa kararlıydım.

Hemen beni içeri alıp öncelikle saçımda uygulama yapılacak alanın ölçüsünü aldılar. Bu uygulamayı yaptıracağınız merkez cidden çok önemli ölçü alımından saçınızın kopyasını aldıkları bölüme kadar her şey protezin sizinle uyumu açısından büyük önem arz ediyor. Saçım yurt dışında hazırlanacaktı ve benim kendi saçımla bire bir uyumunu sağlamak için (renk, saç kalınlığı ,kıvırcık yada düz saç ) saçımdan bir tutam keserek işlemi noktaladılar. Şimdi heyecanlı bir bekleyiş süreci başlamıştı.

Yaklaşık iki ay bir bekleme sürecinden sonra bir gün HDC ‘den bir telefon aldım. saçlarım hazırdı ve ne zaman istersem gidip uygulamayı yaptırabilecektim. Yeniden endişelerimle yüz yüze kalmıştım ama artık yapacak bir şey olmadığı için kalkıp merkezin yolunu tuttum.

Ekip beni bekliyordu. Uygulamayı yalnızken yaptırmaya cesaret edemediğimden aile desteğimi de yanıma alarak gitmiştim. Kızlarımda en az benim kadar heyecanlıydı. Çay kahve ve beni rahatlatma terapisinden sonra uygulamanın yapılacağı odaya alındık. Sevgili kuaförüm Orhan’la ilk kez o gün tanıştık. Neşeli ve esprili haliyle beni rahatlatmaya çalışıyordu. Uygulama yapılacak bölgedeki saçlarımın kesilecek olması düşüncesinin beni ne kadar rahatsız ettiğini görünce hemen bana başka bir formül buldu uygulama yapılacak bölgedeki saçlarımı da kullanarak boncuk diye tabir edilen ve genellikle saç kaynağı uygulamasında kullanılan bir yöntemle protezimi saçıma tutturma kararı aldık. Fakat yinede doğallığını sağlamak açısından ön bölgeden bir miktar saçımı kesti maalesef ki 🙂

Protez saçım neredeyse demeyeceğim tamamıyla benim saçımın birebir kopyasıydı. Zaten protez uygulamasına yenilik getiren bu kopya saç uygulaması oldukça başarılıymış.Sanki bugüne kadar kaybettiğim saçlar bir yerde biriktirilmiş ve sonra bana yeniden geri dönmüş gibiydi.

Cerrahi bir işleme maruz kalmıyorsunuz. Canınız yanmıyor. İşlem  fön,kesim hepsi dahil olmak üzere yaklaşık bir saatte tamamlanıyor. E daha ne isteyeceksiniz dimi. :)Yeni saçlarım ve ben aşağıdaki gibiyiz. 🙂 “Eee senin saçların zaten güzeldi bir fark göremiyoruz” filan derseniz sizi döverim. Farkı aslında siz de hissediyorsunuz ama kendime ne yaptığımı anlayamamıştınız. “Sende bir hoşluk var.”, “estetik mi yaptırdın?” “Yüzüne bir ay doğmuş.” gibi söylemleriyle, ne yaptırdığımı bilmeden verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu tasdik eden bütün dostlarımı gülümseyerek selamlıyorum. Siz de dahil olmak üzere hiç kimse fark etmemişse demek ki işlem gerçekten çok başarılı.

Uygulama sona erdiğinde hissettiğim şeyin tam karşılığı kesinlikle neşeydi. Şu anda aynaya her baktığımda yüzümü gülümseten şeyde bu. Bir kadın olarak kendinizi böyle hissetmek inanılmaz. Bir sürü toka aldım. 🙂 Eee yıllardır pek toka kullanabildiğim söylenemezdi. Niye bu iş bu kadar kolayken ben bunu yaptırmadım diye de epeyce hayıflanıyorum. Ama zararın neresinden dönerseniz kardır.

Şimdi size bu uygulama ile hem tecrübe ve incelemelerimi hem de HDC’nin bana aktardığı bilgileri paylaşmak istiyorum.

1. Protez saç sizin için yapılmış olmalı. Hazır protezleri size uydurmaya çalışan merkezlerden kaçınmalısınız. Çünkü saçınızın dokusuna uymayan protezler sizi mutlu etmekten çok uzak olacağı gibi hem paranızı kaybedebilir, hem de cidden komik durumlara düşebilirsiniz.

2. Saçınızla ilgili bir karar almadan önce benim gibi bütün aşamaları ve seçenekleri iyice değerlendirip ne istediğinize kesin karar verdikten sonra bir şeyler yaptırmalısınız. Fakat burada karşınıza çıkacak en büyük sorun saç ile ilgili hizmet veren firmaların gerçekten samimi ve ticari kaygılardan uzak davranmıyor olmaları. Saç ekimi aşamasında yaklaşık 10 merkezle görüşmüştüm. Hepsi oldukça hevesliydi ve hemen yapmak istiyorlar. Çünkü bu işlem oldukça pahalı. Sana ne kadar geri dönüşü olur? Senin bu uygulamadan beklediğin sonuç nedir? Uygulama neticesinde neler olacak ?  Bunları pek kimsenin dikkate aldığı yok. En son çok samimi bir dostumun beni yönlendirdiği estetik cerrah ticari kaygılarından arınmış bir şekilde benimle konuşana kadar bu konuda bir türlü ikna olamamıştım. Kendisi bana saç ekimi yapılacak bölgede hala bir sürü saç kökümün olduğunu ve aslında bu işlemden çok da büyük başarı elde edemeyeceğini açık yüreklilikle ifade etmemiş olsaydı bugün belki de saç ekiminin hem maddi, hem de manevi yükünü üstlenip birde mutsuz olacaktım.

3. Protez Saç Ünitesinin ömrü tamamen uygulanan protezin kalitesine ve kişinin kullanım şekline bağlıymış. Bu kullanma süresi 2 aydan 2 yıla kadar değişebiliyormuş. Fakat bunun üstünde kullanabilirliği oldukça zormuş. Aylık bakımları için her ay kuaföre gider gibi kuaförünüze gidip saçınızın bakımını ihmal etmediğiniz sürece sorun yok. Ayrıca HDC Levent şubesi size protez saçlarda kullanılmak üzere kendi üretimleri olan Hair Block şampuan ve saç kremiyle de destek oluyor. İlla protez saçlar için üretilen şampuanlardan kullanacaksınız diye bir mecburiyet yok elbette ki fakat kullanırsanız protez saçınızın ömrünü daha da uzatabileceğiniz söyleniyor.

4. Protez saçın garantisi var diyenlerden mutlaka garanti  belgesini isteyin diyor HDC yetkilileri. Firma seçiminin ne kadar önemli olduğunu anlattılar. Burada garanti uygulamayı yaptırdığınız firma aslında. Garanti ücreti adı altında sizden para talep edenlere lütfen itibar etmeyin. Uygulamayı yaptıracağınız yerin seçimi gerçekten çok önemli çünkü bundan böyle aile gibi oluyorsunuz.

5. Protez saçlarda kalite kalite ayrılıyormuş. “Farkı nasıl ayırt edebiliriz?” diye sordum elbette ki. Pek çok detay varmış aslında ama en bariz ayırt edebileceğimiz nokta saçın altta kullanılan malzemeye kaçarlı guruplar halinde ekildiğiymiş. Kaliteli bir protez saç tek tek ekim yapılan saçmış. Bu iş oldukça zahmetli olmasına karşın gerçek doğallığı sağlayan da buymuş aslında. “Eee hepsini tek tek ekmiyorlar mı zaten? Olması gereken bu değil mi başka türlüsü mü var?” diye sormuşum. Gülüştüler tabi ki hemen. 5 li ve 10 lu guruplar halinde de ekilen protezler varmış ve buda saçınızı tararken kopan saç tellerinin protezden tekerli değil 5 erli ve 10 arlı guruplar halinde dökülmesine sebep oluyormuş. Buda doğal olarak protezin ömrünü kısaltıyor.

Şimdi de yaklaşık 1 aydır kullandığım protez saçlarımla ilgili deneyimlerimi aktarayım.

Uygulama ilk yapıldığı hafta muhteşem görüntüsüne rağmen yapıştırıcı uyguladıkları bölge oldukça kaşındı. Son derece huylu bir yapım olduğu içinde biraz huysuzlandım. Fakat aynaya baktığımda gördüğüm görüntü hepsine değerdi.

Bu arada her gün banyo yapabiliyorsunuz, aktif olarak spor yapan biriyim koşmak,yüzmek yada dalmak gibi faaliyetlerde herhangi bir sıkıntınız yok hepsini yapabiliyorsunuz. Dördüncü haftanın sonuna yaklaştığım bu günlerde protez saçımı unuttum bile, kaşıntı kalmadı oradaki varlığını bile unuttum. Galiba zamanla döküldüğü için ömrü çok uzun olmuyor. Birazcık dökülmeye başladı ama çok önemli boyutlarda değil. İlk bakımımı yaptırdım zaten. Bakım sürecide pek keyifli oluyor. HDC ‘deki dostlar çok sıcak. Daha arabamı park ederken Funda hanım hoş geldiniz diye karşılıyorlar. Çay, kahve, sohbet muhabbet eşliğinde ben daha ne olduğunu anlamadan bakım sona eriyor. Yıllardır kuaförlere küsmüş biri olarak bu süreçten de büyük keyif aldığımı itiraf etmeliyim.

HDC’de bir Rapunzel masalı daha yaşandı. Onlar için binlerce hikayeden biriyim ben, fakat onlar benim ilk hikayem.

Kendimi çok özel hissettim. Sanki yeni icat yapmış bir mucit gibiyim. 🙂 Oysa ben daha hiç bir şeyin farkında değilken 1980’ler de bu uygulama çoktan  yapılmaya başlamış bile. Eh, buna da şükür hiç olmazsa yıllar içerisinde bu uygulama da kendisini epeyce geliştirmiştir diye düşünüyorum.

Uygulama ile ilgili bir şeyler sormak, saçlarımı yerinde görmek,dokunmak vs. ücrete tabidir. 😀 Şaka tabi ki ne sormak istiyorsanız size yanıt vermekten büyük keyif alacağım. Aynalara bir Rapunzel edasıyla bakacağınız günler çok uzağınızda değil bakın burada bir tanesi var. Sevgilerimle

HDC Bir Rapunzel Masalı” için 6 Yorum Yapıldı

 1. Italianodream

  Harika harika harika! HDC Levent kuruluşuna başarılar sana da gözlerinde neşe hiç solmasın dileklerimle hatunların bir tanesi. Muhteşem sultan kıskanacak seni ^^

  Cevapla
 2. Seda

  Sizinle aynı sıkıntıları hala yaşayan biriyim. Çalışan biri olduğum için bu durum beni çok zorluyor. Işığın altında parlayan, toppik kullanıldığında dibine kömür tozu dökülmüş gibi gözüken bir kafa artık kuaföre bile gitmeyen, aynalara küsen ben. Sizin protez kullanmadan önceki saçlarınzdan çok daha az saçlarım var. Hdc nin sitesini açıp resimlere bakıp kapıyorum. Bir türlü cesaret edemiyorum doğal durmayacak korkusuyla. Protezi yaptırdığınız bayağı zaman olmuş. Saçınız şuan ne durumda herhangi bir şikayetiniz varmı? Saç zamanla yıpranıyormu peruk gibi dılardan bakıldığında belli olıyormu? Yaptırmamı önerirmisiniz acaba? Ne yapacağımı hiç bilmiyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden twşekkürler

  Cevapla
  • Funda Blog Yazarı

   Halen büyük bir keyifle kullanıyorum :) Biraz döküldü ama hiç bir problem yok üstelik doğallığı tartışılmaz derece güzel hiç kimse anlamıyor saçlarıma kaynak yaptırdım zannediyorlar :)

   Cevapla
 3. Sebnem

  Bende sac siparişimi verdim 4 gün sonra uygulama yapilicak ama ben kabuslar içindeyim acabalar kafamın içinde dönüp duruyor. Sizin yazınız beni çok rahatlattı.
  Bir sorum var hala sacınızı boncuk yöntemi ile mi kullanıyorsunuz, benimde korkum kullanamazsan azıcık olanıda kaybetmek. Kendiniz takıp çıkarabiliyormusunuz. Kendiniz uygulayabiliyorsanız alışmanız Nekadar süre aldı. Bir de aylık bakımlardan kastınız nedir, bakımlarda alınan ücret nedir.... Kusura bakmayın lütfen heyecan ve tedirginlikle basıma gelecekleri bekliyorum da. Sevgiler güzel günler dileğiyle

  Cevapla
  • Funda Blog Yazarı

   Kusura bakmayın tatildeydim. Evet halen boncuk yöntemi ile kullanıyorum ama kendim takıp çıkartmıyorum düzenli olarak bakımlarıma gidiyorum. Alışmanız zaman alsa da yarattığı duygu çok iyi. Size de sevgiler

   Cevapla

Siz de yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.