Açık Sınıf’tan Hayata Karşı Muay Thai Duruşu

Açık Sınıf tarafından düzenli olarak gerçekleşen eğitimlerden çok farklı bir etkinlik daha!

Yoğun ve stresli iş temposuna rahatlıkla göğüs germek ve mücadele anlarına karar verme yetisini katarak başarıya ulaşmak isteyen herkes ‘Hayata Karşı Muay Thai Duruşu’ eğitimini deneyimlemelidir diyorlar. ‘Hayata Karşı Muay Thai Duruşu’ saldırganlığı bastırmanın ve özgüveni elde etmenin yanı sıra, günün stresinden uzaklaşmak adına negatif enerjinin en kısa yoldan bedenden atılması için amatör anlamda en etkili uygulamalardan birisiymiş. Bu arada bunu en kısa zamanda deneyeceğimi bilmenizi isterim. Denedikten sonra ki  aktarımım elbetteki çok daha aydınlatıcı olacaktır. En kısa zamanda bu konunun üstadı Cem Bostancı ile bir araya gelip nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz. :)

Muay Thai sayesinde tam konsantrasyon sağlamayı öğreniyormuşuz.  Bu sayede de iş hayatında sıkça yaşadığımız panik anlarındaki stresi çok daha kolay yönetebileceğimizi söylüyorlar. Yoğun iş temposu olan benim gibi insanlar için oldukça faydalı olabilecek gibi geliyor.

Sizler için araştırdım “Muay Thai nedir?

Muay Thai; insanın psiko-fiziksel anlamda üst düzey bir performans ve direnç kazanmasına, kendi vücut potansiyelini maksimum anlamda tanımasına ve hatta esneklik anlamında da tüm vücudun günlük hayatta çalışan kaslarını gevşetmesine kattığı büyük fayda ile günümüz spor dalları arasındadikkat çekiciliğiyle ön plana çıkan bir spor dalıdır.

Muay Thai’nin tarihçesi nedir? Günümüzde nasıl kullanılır?

Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir Thailand savaş sanatı ve bir yaşam biçimi olarak yıllar boyu öğretilmiştir. Tarihteki ilk Muay Thai yarışmaları Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1600’lü yılların sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Eski dövüşler, meydanlarda veya açık alanlarda yapılıyorken günümüzdeki çizgisine 1930 yılında 20 ülkeden gelen dövüşçülerin bir araya gelmesiyle ve tarihte ilk defa boks eldiveni takılarak kurallar ve kaideler dahilinde düzenlenmiş olup günümüzdeki formuna kavuşmuş. Dövüşlerde yumruk ve tekme vuruşlarının kullanılmasının yanı sıra, Muay Thai ruhunu tam manasıyla yansıtan ve en sert yakın dövüş stili olmasında adını öne çıkartan diz, dirsek ve klinç teknikleri kullanılmakta.

Yoğun iş stresi ve stres içinde doğru karar vermek için Muay Thai’nin bize kazandırdıkları nelerdir?

Muay Thai öğretisi; hem bir spor dalı, hem terapi, hem de bir hayat biçimi olarak benimsenmelidir diyor uzamanlar.

– Zihin disiplini

-Zamanı doğru kullanmayı öğretme

-Soğukkanlı olmak

-Gücünüzü doğru dengelemek

Muay Thai Eğitmeni, Cem Bostancı’nın verdiği örneğe göre; “Düşünün ki ringtesiniz ve rakibinizle üç raunt çarpı üç dakikadan toplam dokuz dakikalık bir savaşınız var, karşınızdaki gücün boyutunu dayanıklılığını ne kadar patlayıcı ve yıpratıcı olduğunu kestiremiyorsunuz, tek yapmanız gereken şey onunla mücadele etmek, ona dayanmak ve doğru zamanda doğru vuruşu yaparak öne geçmektir. Tüm bu savaş sırasında ise soğukkanlı olmak, zamanı iyi yönetmek, gücünüzü iyi dengelemek, strese ve korkuya yenik düşmeden ruhsal ve bedensel olarak dimdik durmak zorundasınızdır. Muay Thai öğretisi size bu alışkanlıkların tamamını eğer o ruhu hissedebilirseniz yapmış olduğunuz egzersizlerde ve siz bu yolda ilerledikçe kazandıracaktır ve kendi hayatınıza bir ışık tutacaktır.

kiz-ogrenci

Peki Açık Sınıf nedir?

Açıksınıf.com genel katılıma açık eğitim etkinliklerinin yer aldığı, bildiğini paylaşmak isteyenlerle öğrenmek isteyenleri bir araya getiren herkese açık ve tarafsız bir eğitim platformudur. Açıksınıf.com etkinliklerinde konu bakımından sınırsız çeşitlilik bulunmaktadır. Profesyonel ve mesleki gelişim konularından, hobilere, sosyal yaşamdan sanata kadar sınırsız eğitim yer almaktadır. Yani oldukça geniş, eğitici ve eğlenceli bir platform. Açık sınıfı takip etmek ve haklarında daha fazla bilgi almak isterseniz. Kendilerini aşağıdaki linklerden sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. En kısa zamanda ringlerde görüşmek dileği ile…

www.acıksınıf.com
facebook.com/aciksinif
twitter.com/aciksinifcom

İlk yorum sizden

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) Doldurmak zorunludur.